Btk.-módosítás: visszavonja a sürgősségi rendeletet a kormány
Az öt napja tartó tiltakozáshullám megtette hatását: vasárnapi rendkívüli ülésén hatálytalanította a kormány a Btk.-t módosító sürgősségi rendeletet. Ennek ellenére vasárnap eset újra hatalmas utcai megmozdulások voltak. A tüntetések hétfőn folytatódnak. Percről percre.
- A koalíció vezetői szombat este bejelentették, hogy vasárnap a kormány hatálytalanítja a sokat vitatott sürgősségi rendeletet; ez vasárnap meg is történt
- A döntés ellenére vasárnap este országszerte félmillió ember vonult utcára a kormány lemondását követelve; a tüntetések hétfőn is folytatódnak
- A miniszterelnök közölte, hogy nem mond le, az igazságügyi miniszter sorsa még bizonytalan
- A koalíció vezetői arra kérik az államfőt, hogy állítsa le a tüntetéseket
- Hétfőn felolvassák az elllenzék bizalmatlansági indítványát a parlamentben, kedden Klaus Johannis beszél a honatyákhoz
Mintegy ötven kolozsvári diák utazta át vonattal az éjszakat, hogy csatlakozzon a vasárnap estére tervezett, nagyszabású bukaresti tüntetéshez. Az egyetemi hallgatók a kormány korábbi döntésének jóvoltából ingyen utaztak a fővárosba, az északi pályaudvaron pedig kávéval és teával fogadták őket a bukaresti társaik. „Clujul apare, Dragnea dispare” – skandálták a zászlókkal és táblákkal felfegyverkezett diákok. (digi24.ro)
A román lapok információi szerint vasárnap 14 órakor tartja a kormány azt a rendkívüli ülését, amelyen hatálytalanítja a Btk.-t módosító sürgősségi rendeletet. A miniszterelnök szombaton még azt nyilatkozta, hogy az esti órákban üléseznek. Azért gondolhatta meg magát, mert vasárnap estére "minden idők legnagyobb tüntetését" hirdették meg a rendelet ellen tiltakozók. (HotNews)
Nem csak a külső, hanem a belső nyomásnak is köszönhető, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetői a Btk.-t módosító sürgősségi rendelet visszavonása mellett döntöttek. A jogszabály elleni tiltakozásul még a kormány egyik tagja is lemondott. Egy volt PSD-s miniszter szerint „szervezett bűnözői csoport” irányítja a pártot és az országot.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) semmilyen módon nem vizsgálhatja a miniszterelnök és a miniszterek politikai döntéseit - jelentette ki szombaton Călin Popescu-Tăriceanu. A szenátus elnöke hozzátette: értesíteni fogja erről a "hatalmi visszaélésről" a nagykövetségeket és az Európai Parlament képviselőit.
A politikus arra utalt, hogy egy feljelentés nyomán a DNA ki akarja vizsgálni, kik dolgozták ki a Btk.-t módosító sürgősségi rendeletet. „Ilyesmi egyetlen demokratikus államban sem fordul elő. (…) Nem mondhatjuk, hogy a titkosszolgálatok belefolytak volna ebbe az ügybe, de a DNA ügyészeinek hozzáállása a kommunista ügyészekéhez hasonló. (...) A miniszterelnöknek és kabinetjének jogában áll dönteni politikai kérdésekben, a DNA viszont nem vizsgálódhat ezekben az ügyekben” - nyilatkozta Călin Popescu-Tăriceanu a România TV-ben.
A józan ész visszaterelte az eseményeket a normális kerékvágásba - fogalmazott szombaton Augustin Lazăr legfőbb főügyész. „Lenyűgöző, ahogy a civil társadalomnak sikerült a helyülre tennie a dolgokat” – nyilatkozta az Agerpresnek.
Lazăr szerint a sürgősségi rendelet eltörlése lehetővé teszi a tárgyilagos és szakszerű elemzést arról, hogyan kell módosítani a büntetőjogot. Közölte azt is, hogy a jogszabály hatálytalanításával tárgytalanná válnak az alkotmánybírósághoz és az igazságszolgáltatáshoz benyújtott keresetek. (Agerpres)
"Az utca óriási győzelmeként" könyveli el a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Nicuşor Dan a miniszterelnök szombat esti bejelentését, miszerint eltörlik a büntetőjogot módosító kormányrendeletet.
"Ez az utca óriási győzelme, amelyet mostantól minden politikusnak szem előtt kell tartania. Tiszteletem mindazoknak, akik utcára vonultak itthon és az országhatáron túl. A nyomásgyakorlást folytatni kell legalább addig, amíg a parlament sürgősségi eljárással elutasítja a közkegyelemről szóló törvénytervezetet, amelyet kormány nyújtott be. Grindeanu ma este is hazudott, amikor azt mondta, hogy a rendelet célja az volt, hogy hozza összhangba a törvénykezést az Alkotmánybíróság döntéseivel" - írta Facebook-oldalán az USR elnöke. Nicuşor Dan hozzátette, Sorin Grindeanunak "csak annyi a dolga, hogy törölje a rendeletet, majd távozzon".
Akárcsak pénteken, szombat este is projektorok vetítették a kormánypalotához közeli hatalmas tömbház falára a tüntetők üzeneteit. Az egyik az volt, hogy "EU, we love you", azaz "Szeretünk, EU". Ez utalás arra is, hogy az Európai Unió döntéshozói precedens nélküli állásfoglalásokban bírálták a kormány eljárását.
A Sorin Grindeanu miniszterelnök által bejelentett döntés jelentős lépés a normalitás felé - nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek szombaton Mădălina Dobrovolschi elnöki szóvivő. "A kormány nyilvánvaló módon tévedett, és az ő felelőssége megoldani a válsághelyzetet. A tiltakozó embereknek legitim, demokratikus és méltányos igényeik vannak, és a kormánynak meg kell értenie, hogy kevesebbel nem érik be" - magyarázta Dobrovolschi. (Agerpres)
Bukarestben óriási a tüntető tömeg. Ha a sajtó becsléseinek hinni lehet, 150-170 ezren lehetnek a kormánypalota előtti téren. A sürgősségi rendelet hatálytalanításának hírét üdvrivalgással fogadták a tüntetők. Utána a tömeg a kormány lemondását követelte.
A sajtó becslései szerint 35 ezren tiltakoznak Temesvár központjában a sürgősségi rendelet ellen. Sorin Grindeanu miniszterelnök egyébként szintén temesvári.
A veszély még nem múlt el, néhány dolog még tisztázásra szorul - közölte a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, Raluca Turcan.
"Jelentős előrelépést jelent ez, de úgy véljük, tisztázni kellene néhány dolgot, hogy meggyőződjünk, Dragnea, Grindeanu és Tăriceanu végleg letett arról a törekvéséről, hogy megmentse politikai protezsáltjait. Erről nyilvánosan biztosítaniuk kell mindenkit, le kell mondaniuk arról, hogy keresztbe tegyenek a DNA-nak és a korrupció elleni küzdelem más fontos intézményeinek. Láthattuk a napokban, hogy a PSD) és az ALDE ösztönszerűen hajlamos a visszaélésre, arra, hogy politikai protezsáltjaik szűk körének érdekeit szolgálva kormányozzon. Úgy véljük, hogy a veszély még nem múlt el" - írta Facebook-oldalán az ellenzéki párt vezetője.
Kelemen Hunor RMDSZ elnök a miniszterelnök bejelentése után a következő állásfoglalást tette közzé: "A kormánypártok ma belátták, hogy tévedtek akkor, amikor a büntetőtörvénykönyvet és büntetőeljárást sürgősségi kormányrendelettel módosították. Ez a helyes lépés: egy országot nem lehet sürgősségi kormányrendeletekkel vezetni. De a mai döntés csupán a kormány hibáját korrigálja, a probléma megmarad: a Btk. több mint 40 cikkelye továbbra is alkotmányba ütközik. Mi jogállamot akarunk és egyértelmű törvényeket. Ehhez pedig az szükséges, hogy - egy széleskörű vita után - módosítsuk a Btk-t a parlamentben". (RMDSZ-közlemény)
A miniszterelnök közölte, a tárgyalásokat kezdeményez a parlamenti pártokkal arról, hogyan lehetne a büntető törvénykönyvet és a büntető perrendtartási törvénykönyvet összhangba hozni az alkotmánybíróság korábbi határozataival. Sorin Grindeanu elmondta, a konzultációk után a kormány várhatóan törvénymódosító tervezetet nyújt be a parlamentbe. (Hotnews)
"Nem kommunikáltuk megfelelően a kormányrendelet mellett szóló érvelet. Emiatt nagyon sok félreértés adódott, torzított információk jelentek meg, amelyeknek nem volt közük ahhoz, amit elfogadtunk. Ennek felelősségét az igazságügyi minisztérium és az igazságügyi miniszter viseli" - nyilatkozta Grindeanu a Victoria-palotában.
A miniszterelnök ezzel értésre adta, hogy inog Florin Iordache bársonyszéke. Jómaga azonban nem mond le. Kifejtette: továbbra is a kormányprogram életbe ültetése a célja. "Az első negyedévben további 12 pontot kell megvalósítanunk azért, hogy a választók által megszavazott kormányprogram a románok mindennapi életében is éreztesse hatását" - magyarázta a miniszterelnök. (Agerpres)
A kormánykoalíció ügy döntött, hogy hatálytalanítja a büntető törvénykönyvet és a büntetőjogi perrendtartási törvénykönyvet módosító sürgősségi kormányrendeletet - jelentette be szombaton este Călin Popescu-Tăriceanu, a Demokraták és Liberálisok Szövetségének (ALDE) társelnöke.
"Nem arról van szó, hogy kapituláltunk egy ellenfél előtt, hanem arról, hogy az ország érdekében tevékenykedünk. És minthogy ezt a rendeletet nem valakire szabtuk, nincsenek mögötte rejtett érdekek, személyes érdekeltségek, miért ne mutassuk meg, hogy képesek vagyunk hatályon kívül helyezni" – jelentette ki a politikus. (Agerpres)
- 34974 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34976 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34976 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34977 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34979 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34979 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni